2010. február 12., péntek

Múzeumok Budapesten

Múzeumok a fővárosban




 
Aquincumi Múzeum és romkert (III. Szentendrei út 139): A kétezer éves római város, Aquincum emlékei láthatók itt, falfestménygyűjtemény, rekonstruált ókori víziorgona, mozaik padlóképek mellett dioráma mutatja be az egykori előkelőség étkezését. A közelben áll az amfiteátrum megmaradt romja.

Budapesti Történeti Múzeum - Vármúzeum (I. Szent György tér 2.): Budapest régészeti leleteinek gyűjteménye. Bemutatja a település fejlődését a római kortól a XIII. századig.  Megtekinthető a középkori Buda királyi palotája, eredeti használati tárgyak, pecsétek, fegyverek, sírkövek gyűjteménye, valamint a királyi palota gótikus szobrai. Az újkori rész Budapest történelmi pillanatait tárja a látogató elé.

Hadtörténeti Múzeum (I. Tóth Árpád sétány 40.): Kiemelkedően gazdag fegyvergyűjteményt őriz a török háborúk előtti időktől a XX. századig. Egyenruha-, zászló-, térkép-, lövedék- és 28 ezer darabos numizmatikai gyűjteménye van. A II. világháború után emigrált repülők emlékei is szerepelnek a kiállításon.

Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Művészeti Múzeum (VI. Andrássy út 103): Hopp Ferenc a XIX. században élt, mintegy 4000, főképpen japán és kínai műtárgyból álló gyűjteményét ajándékozta a nemzetnek. Azóta 19 ezer darabra nőtt a műgyűjtő egykori házában kiállított tárgyak száma. Jelentősek a japán középkori művészet emlékei és a kínai bronz és porcelán tárgyak.

Iparművészeti Múzeum (IX. Üllői út 33-37): Maga az épület Budapest egyik legszebb szecessziós műemléke. Keleti szőnyeggyűjteménye, falikárpitjai, az Esterházy kincstár, a XVII. századi főnemesi viseletek, szecessziós üvegek, olasz majolikák, Zsolnay kerámiák, francia bútorok, augsburgi barokk ötvösmunkák a múzeum féltett kincsei.

Kassák Lajos Emlékmúzeum (III. Fő tér 1.). A magyar avantgarde kimagasló személyisége, költő, festő, lapszerkesztő Kassák Lajos képzőművészetét mutatja be a kiállítás az egykori Zichy kastélyban. Ugyanitt XX. századi magyar művészet - magyar írók hagyatékából címmel nyílt állandó kiállítás.

Kiscelli Múzeum (III. Kiscelli u. 108): Budapest legfestőibb környezetben álló múzeuma, egykor trinitárius rendháznak épült. Itt látható a Budapesti Történeti Múzeum gyűjteményéből az újkori várostörténeti kiállítás, valamint a Fővárosi Képtár képzőművészeti gyűjteménye.

Kortárs Művészeti Múzeum-Ludwig Múzeum Budapest (Művészetek Palotája): A kölni műgyűjtő házaspár, Irene és Peter Ludwig magyarországi kortárs gyűjteménye látható itt, amely áttekintést nyújt az egyetemes művészet utóbbi ötven és a kortárs magyar művészet elmúlt 10 évéről.

Közlekedési Múzeum (XIV, Városligeti körút 11.) Európa egyik legrégebbi közlekedéstörténeti gyűjteménye. Világhírű a vasútmodell anyaga. Kiállításai: 100 éve és ma;100 éves a magyar autóközlekedés; 100 éves a magyar állami hajózás; A közúti közlekedés története; A gőzmozdony története; A városi közlekedés története.
Európában egyedülálló 1: 5 léptékű mozdony modellek, eredeti autók, motorkerékpárok, villamosok, hajó modellek mutatják be a magyar közlekedés fejlődését.


Magyar Nemzeti Galéria (I. Dísz tér 17) A Budavári Palota B, C, és D épületében található gyűjtemény mintegy százezer műtárgyat őriz, a honfoglalástól napjainkig. Állandó kiállításai: Középkori és reneszánsz kőtár, Gótikus faszobrok és táblaképek; Késő gótikus szárnyas oltárok; Reneszánsz és barokk művészet; Habsburg nádori kripta; XIX. századi magyar festészet és szobrászat; XX. századi magyar festészet és szobrászat.

Magyar Nemzeti Múzeum (VIII. Múzeum krt. 14-16) Széchenyi Ferenc gróf érme, könyv-, és kéziratgyűjteményéből jött létre 1802-ben a múzeum, amelynek ma már több mint egymillió műtárgy van a tulajdonában. A hatalmas nemzeti gyűjtemény 1846 óta foglal helyet a Pollack Mihály által tervezett klasszicista épületben. Állandó kiállításai: Magyarország története az államalapítástól1990-ig; Lapidárium - római kőtár; Királyi koronázási ékszerek és palást.

Magyar Természettudományi Múzeum (VIII. Ludovika tér 6) Az egykori katonai akadémia céljára tervezett klasszicista épületegyüttes és lovarda ad otthont 1995 óta a múzeum ásvány és kőzettárának.Az interaktív állandó kiállítás és az érdekes időszaki tárlatok betekintést nyújtanak az ásványok, az őslények, a növények, az állatok és az emberek színes világába.

Műcsarnok (XIV. Hősök tere) Az ország legnagyobb kiállítóterme, ahol rendszeres időszaki kiállításokat rendeznek, főképpen kortárs művészek alkotásaiból.A Műcsarnok 80 fős, klimatizált különtermében 3 dimenziós térhatású fim tekinthető meg Magyarország természeti szépségeiről, kulturális-, építészeti- és történelmi látnivalóiról.

Nagytétényi Kastélymúzeum (XXII. Kastélypark u. 9-11) Az ország egyik legszebb barokk palotájában tekinthető meg az Iparművészeti Múzeum bútorművészeti gyűjteményéből rendezett kiállítás. Termeiben Európai bútorművészet a XV.-XIX. században címmel mintegy 300 egyedi tárgy és bútoregyüttes látható.

Néprajzi Múzeum (V. Kossuth tér 12) Európa egyik legnagyobb szakmúzeuma, 139 ezer magyar és 53 ezer nemzetközi műtárggyal. A Parlament szomszédságában álló egykori királyi kúria épülete reneszánsz, barokk és klasszicista elemeket egyesít. Állandó kiállításai: A magyar nép hagyományos kultúrája, ; Az őstársadalmaktól a civilizációkig.


Óbudai Múzeum (III. Fő tér 1.) A Zichy kastélyban megtekinthető gyűjtemény Óbuda és környéke történelmi dokumentumait, ipartörténeti emlékeit mutatja be a római kortól a XX. századig. Állandó kiállításain szecessziós lakásbelső, játéktörténeti gyűjtemény, valamint a régi óbudai házak kovácsoltvas díszei láthatók.
Szépművészeti Múzeum (XIV. Hősök tere) A Hősök tere pompázatos neoklasszicista épületében külföldi műalkotásokat tekinthet meg az érdeklődő, az ókortól napjainkig. A gyűjtemény alapját Pyrker egri érsek adománya, valamint az Esterházyak gazdag festménygyűjteménye képezte, amelyet 1870-es években vásárolt meg az állam. Az egyiptomi, római, görög mellett gazdag az itáliai anyag, amely átfogó képet ad a XII.-XVIII. század közötti festőiskolákról. A spanyol gyűjtemény hét El Greco festményt is tartalmaz.

Szoborpark (XXII. Balatoni út (70-es út) - Szabadkai út sarok. A szocialista kultúrpolitika időszakában keletkezett, majd a főváros közterületeiről eltávolított monumentális szobrok bemutatására kialakított szabadtéri múzeum.

Vasarely Múzeum (III. Szentlélek tér 6) A magyar származású, Párizsban alkotó Vásárhelyi Győző - Victor Vasarely - az op-art mozgalom megalapítójaként vált világhírűvé. A Szépművészeti Múzeumnak adományozott 400 alkotásából válogatott kiállítás látható itt.Victor Vasarely szülőhazája fővárosának adományozott gyűjteménye - mely teljes munkásságát felöleli - a budapesti Vasarely Múzeum, az óbudai Zichy-kastély melléképületének egyik kétszintes, erre a célra átalakított szárnyában kapott helyet.

Zsidó Múzeum (VII. Dohány u. 2) Az Európában egyedülálló szépségű Dohány utcai zsinagógához kapcsolódó, stílusában illeszkedő múzeum páratlan értékű judaika gyűjteménnyel rendelkezik. Állandó kiállításán a zsidó ünnepek kegytárgyai, a hétköznapi használati eszközök, valamint a magyarországi holokauszt története tekinthető meg.

MEO Kortárs Művészeti Gyűjtemény (IV. József Attila u. 4-6) A hazai kortárs képzőművészet bemutatóhelye. Extravagáns épületkomplexumában a kiemelkedő hazai és nemzetközi képzőművészek kiállításait rendezik meg

0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése