2010. február 14., vasárnap

Budapest főbb látnivalói




Parlament

ParlamentA századfordulón épült intézmény hamar a főváros és a Dunai panoráma szimbólumává vált. Az eklektikus épület, melyet sok kis torony és kőcsipke díszít, a világ egyik legnagyobb parlamentként funkcionáló épülete.A Parlament belső terei és díszítése mindenképpen megér egy látogatást.




Szent István koronája

Szent István koronájaA Szent Koronát 2000. január 1-ig a Nemzeti Múzeumban csodálhatták meg a látogatók, ekkor a Parlament épületébe költöztették.



Lánchíd

LánchídA Duna első állandó hídja, melyet Széchenyi István építtetett, a munkálatokat William és Adam Clark felügyelték. A híd építését 1849-ben fejezték be, mely azóta a főváros jelképévé vált és kivilágítva csodálatos látványt nyújt.




Magyar Nemzeti Múzeum

Magyar Nemzeti MúzeumA múzeum épülete a magyar klasszicizmus egyik legnagyszerűbb alkotása. Bemutatja Magyarország történetét az államalapítástól 1990-ig. Állandó kiállításként látható a Római kori, középkori és kora újkori kőtár. Az 1848/49-es forradalomban fontos szerepet játszott, és annak egyik szimbóluma lett a múzeum, ezért nemzeti ünnepünkön, március 15-én ma is minden évben a megemlékezések egyik központja.



Zsinagóga

ZsinagógaA világ második és Európa legnagyobb zsinagógája, mely 3000 férőhellyel rendelkezik. a 19. század közepén épült román stílusban az akkor kb. 30 000 főből álló pesti zsidó közösség számára, akik többségében ezen a városrészen laktak.






Várnegyed

VárnegyedBudai Vár Jelentős kulturális intézményeknek és múzeumoknak ad otthont, így a Magyar Nemzeti Galériának, az Országos Széchenyi Könyvtárnak, a Kortárs Művészeti Múzeumnak és a Budapesti Történeti Múzeumnak. Mátyás templom A templom Mátyás király nevét viseli. Minden király és korszak változtatott, szépített rajta a török uralomig, akik 1541-ben elfoglalták Budát, és dzsámivá alakították a templomot, amelynek freskóit lemeszelték. A Mátyás templom végleges formáját a századfordulón nyerte el, amikor a sok apró hozzáépítést eltávolították és a ma is látható neogótikus stílusban építették újjá. Falfestményei a szokásos bibliai jelenetek mellett a magyar történelem legfontosabb jeleneteit örökítik meg. Kitűnő akusztikájának köszönhetően gyakran ad helyet hangversenyeknek. A Hotel Burgból csodálatos panoráma nyílik a templomra. Halászbástya A középkori halpiac helyén épült 1905-ben. Védelmi célokat soha nem szolgált, kilátóterasznak viszont kiváló. Az esténként kivilágított bástyasor szemből, a pesti Duna-partról festői látványt nyújt. E városképet nem véletlenül vette fel az UNESCO 1988-ban a Világörökség listájára. Sikló 1870-ben épült, különleges élményt nyújt az utasoknak, akik a sikló segítségével pár perc alatt eljuthatnak a Clark Ádám térről a Várnegyedbe.


Fürdők

FürdőkGellért Termálfürdő: a gyógyfürdőben szinte valamennyi gyógyszolgáltatás igénybe vehető, komplex fizioterápiás osztállyal (nappali kórház), fizikoterápiás részleggel, inhalatóriummal is rendelkezik. A pezsgő- és hullámfürdő mellett igen közkedvelt a női és naturista társas tetőnapozó. A Gellért Szálló vendégei is rendszeresen igénybe veszik a fürdő szolgáltatásait.
Széchenyi Termálfürdő: Európa egyik legnagyobb fürdőkomplexuma. Tágas, világos medencecsarnokainak kialakításánál érződik a római fürdőkultúra hatása, a kádfürdőknél a görögök fürdőkultúrája, de az északi fürdőkultúra nyomai is fellelhetők.


Vajdahunyad vára

Vajdahunyad  váraEredetileg a honfoglalás ezredik évfordulójára rendezett kiállításra készült fából és kartonból, építészeti múltunk bemutatására. Elemei az országban található, a különböző történeti stílusokra legjellemzőbb épületrészek kicsinyített reprodukciói. Ezer év magyar építészete áll így előttünk az együttesben, amely akkora sikert aratott, hogy később kőből is meg kellett építeni. Itt található a Magyar Mezőgazdasági Múzeum. A Jáki templom reprodukciója A Vajdahunyad várában található az ország más törtémelmi emlékeinek a reprodukciója mellett.


Hősök tere

Hősök tereA Hősök tere zárja az Andrássy utat közvetlenül a Városliget bejáratában. Az emlékmű részei az egész magyar történelem szinte minden fontos részletét felidézik. A tér közepén 36 méter magas kőoszlopon áll Gábriel arkangyal szobra (amely nagydíjat nyert az 1900-as párizsi világkiállításon). A legenda szerint az angyal megjelent államalapító Szent István királyunk álmában és elhozta neki a koronát. Az oszlop talapzatán áll a honfoglaló legendás 7 vezér szobra. A két félkörből álló oszlopcsarnok figurái a magyar történelem híres királyait, uralkodóit és személyiségeit mutatja be.

Magyar Állami Operaház

Magyar Állami OperaházBudapest a világ egyik legszebb operaházával büszkélkedhet. 1884-ben tartották meg az Operaház nyitóelőadását. A kor egyik legkiválóbb építésze, Ybl Miklós által alkotott palota lépcsőházát és nézőterét a kor legnagyobb magyar festőinek – Székely Bertalan, Than Mór, Lotz Károly– freskói díszítik. Első igazgatója Erkel Ferenc volt, de éveken át igazgatta Gustav Mahler, és saját operájának bemutatóját kétszer is rendezte itt Puccini. Az európai operaházak között ma is vezető helyet foglal el.

Zeneakadémia

ZeneakadémiaAz Andrássy út és az Oktogon tér közelében helyezkedik el a Zeneakadémia. A ma hivatalosan Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola névre hallgató akadémiát 1875-ben alapították, és első elnöke az alapításban is komoly szerepet játszó, későbbi névadója, első igazgatója pedig Erkel Ferenc volt. Az intézmény nemcsak a felsőfokú zenei és a művészképzést szolgálja, hanem a fővárosi koncertélet központja is. 1907-ben készült el mai, szecessziós épülete, amelynek kiképzése a legdíszesebb enteriőr ebben a stílusban Budapesten. Kitűnő akusztikájú nagytermében 1200, kistermében 400 zeneszerető foglalhat helyet.

 

 

Pesti Vigadó

Pesti VigadóMagyarország egyik legszebb kulturális intézménye, melynek koncerttermében 700-an férnek el, a mai napig a budapesti zenei élet jelentős színhelye. A látogatók dráma előadásokat, kamara koncerteket és más egyéb rendezvényeket tekinthetnek meg.

Budapest látnivalók képekben és a googleearth-on  
http://www.panoramio.com/user/3568517/tags/Budapest

0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése