2010. február 12., péntek

Budapest Gyógyfürdői

Gyógyító víz Budapesten

Budapest egyik különlegessége, hogy a világ egyetlen olyan nagyvárosa, amely gyógyvízforrásokban IS gazdag. 118 természetes forrásból, illetve fúrt kútból előtörő 21–78 °C-os termálvíz hozama napi 70 millió liter.
A Dunától nyugatra fekvő területeket elfoglaló rómaiak többek között azért itt alapították székhelyüket, Aquincumot, mert kedvelték az itt feltörő melegforrások gyógyító vizeit. Hatalmas fürdőik romjait több helyen is láthatjuk Óbudán. A török hódoltság idején (1541-1686) számos fürdő létesült tisztálkodási és gyógyító célból. Néhány fürdőben a mai napig épségben megmaradtak török kori részek. Budapest a 20. században lett (gyógy)fürdőváros, amikor ezt a 20-as években a városi politika az idegenforgalmi fejlesztések fő irányává tette. Hivatalosan 1934-ben nyerte el a „fürdőváros” rangot. A budapesti fiatalok nemigen járnak a fürdőkbe, kivéve az 1998-ban megindult különleges Cinetrip (újabban: Magic Bath) partikra. Ők inkább a strandokat kedvelik.




KÉT RÉGI FÜRDŐ:

Király Gyógyfürdő (II. Fő u. 84.)
A fürdő épületének egy része török kori, ennek 1565-ben kezdték az építését. Egyik medencéje ma is a középkori kupolás teremben van. Négy zárt termálmedencéjébe a gyógyvizet a Lukács-fürdőből vezetik ide. 1796-ban, a fürdő a König család birtokába került, ők építették át mai formájára ötvözve a régit az újjal, megőrizve műemlék-voltát. A fürdő magyarosított nevét is a családról kapta.
A gyógyviz hőfoka: 26, 32, 36, 40ºC, Vízfelszín: 8, 10, 68, 4 m². Vízösszetétel: nátriumot is tartalmazó kálcium-magnézium-hidrogénkarbonátos és szulfátos-kloridos hévíz, melynek fluoridion-tartalma is jelentős.
Nyitva tartás: férfiak részére: kedd, csütörtök, szombat 9.00 - 20.00. Nők részére: hétfő, szerda, péntek 7.00 - 18.00.



Rudas Gyógyfürdő (I. Döbrentei tér 9.)
A Gellért-hegy és a Duna közötti szűk sávban elhelyezkedő fürdőnek nem csak központi fekvése, hanem török kori épületei is rendkívüli értékei. A 10 m átmérőjű kupola alatt, amelyet 8 oszlop tart, egy nyolcszögletű medence foglal helyet.
Vízhőmérséklet: 16-42 C fok. Medencék: úszómedence, 6 gyógymedence. Vízösszetétel: nátriumot is tartalmazó kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos és szulfátos, radioaktív hévíz, melynek fluoridion-tartalma is jelentős.
Nyitva tartás: hétköznap 6.00-20.00, hétvégén 6.00-13.00. A gyógymedencéket 1936 és 2005 között csak férfiak látogatták. 2005 decemberében egy emberi jogi csoport kikényszerítette, hogy bizonyos napokon nők is látogathassák.
A gőzmedencék vízhőfoka: 16, 28, 30, 33, 36, 42 °C. Vízfelszín: ,5; 9; 9; 9; 96,5; 9 m²
Az uszoda vízhőfoka: 29 °C.  Vízfelszín: 278 m². Vízösszetétel: nátriumot is tartalmazó kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos és szulfátos, radioaktív hévíz, melynek fluoridion-tartalma is jelentős.






HÁROM NAGY GYÓGYFÜRDŐ:

Gellért Fürdő (XI. Kelenhegyi út 4.)
A középkorban kórház, a török időkben fürdő épült a Gellért-hegy lábánál. A mai Gellért Fürdő és Szálló 1918-ban épült, majd 1927-ben elkészült a hullám-, majd 1934-ben a pezsgőfürdő. Ez Budapest legszebb fürdője, ahol fennmaradt az eredeti szecessziós berendezés, a színes mozaikok, a márványoszlopok, az üvegablakok és a szobrok.
A Gellért azonnal „rákerült a térképre”. 1931-ben hatalmas belpolitikai botrányt okozott, hogy Dr. Ramon Costello kubai fekete orvost napokon át nem engedték be a fürdőbe, az amerikai vendégek miatt.  A kérdést a Főváros döntötte el: őt is be kell engedni a fürdőbe.
Vízhőmérséklet: 26-38 C fok. Medencék: nyitott hullámfürdő, termálmedence, gyerekmedence, zárt uszoda-pezsgőfürdő, 9 gyógymedence.
Vízösszetétel: nátriumot is tartalmazó kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos és szulfátos-kloridos hévíz, melynek fluoridion-tartalma is jelentős. Nyitva tartás: hétköznap 6.00-19.00, hétvégén 6.00-17.00


Lukács Gyógyfürdő (II. Frankel Leó u. 25-29.)
Ez a budai fürdő is középkori eredetű, viszont újjáéledése csak a 19. század végén történet meg. Ekkor egy komplex gyógyfürdő és gyógyászati centrum alakult itt ki. A terület hangulata ma is a századforduló éveit idézi. Ennek az időnek beszédes tanúi az udvaron hálából a gyógyulásért elhelyezett márványtáblák. Az 1950-es évektől kezdve a budapesti értelmiségi és művészvilág központja.
Vízhőmérséklet: 22-40 C fok. Medencék: 2 nyitott úszómedence, élménymedence, 5 zárt termálmedence
Vízösszetétel: nátriumot is tartalmazó kálcium-magnézium-hidrogénkarbonátos és szulfátos-kloridos hévíz, melynek fluoridion-tartalma is jelentős. Nyitva tartás: hétköznap 6.00-19.00, hétvégén 6.00-17.00



Széchenyi fürdő (XIV. Állatkerti körút 11.)
Európa egyik legnagyobb fürdőkomplexuma, a főváros pesti oldalának egyetlen üzemelő régebbi gyógyfürdője. A két részben, 1913-ban (gyógyfürdő), illetve 1927-ben (strandfürdő) elkészült különleges hangulatú és látványos épület udvarán télen-nyáron három medence üzemel, ebből az egyik élményfürdő. Az épületben több mint 10 medence található, továbbá gyógyászati kezelésekre van lehetőség. Tágas, világos medencecsarnokainak kialakításánál érződik a római fürdőkultúra hatása, a kádfürdőknél a görögök fürdőkultúrája, de az északi fürdőkultúra nyomai is fellelhetők. (Izzasztóhelyiségek, merülőfürdők, szaunák.)
A természetesen fakadó forrásokon kívül az 1870-es években fúrt 970 m mély artézi kútból feltörő 74°C-os gyógyvízet is használják. Sok útikönyvben szerepelnek azok a fényképek, amelyek a fürdő egyik különlegességét mutatják: a gőzölgő vízben (télen is) sakkozó férfiakat.
Vízhőmérséklet: 20-38 C fok. Medencék: nyitott úszó-, élmény- és termálmedence, 12 zárt termálmedence. Vízösszetétel: nátriumot is tartalmazó kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos, szulfátos hévíz, melynek fluorid- és metaborsav-tartalma is jelentős. Nyitva tartás: minden nap 6.00-22.00 óráig.


Az egészségturizmus és a sportolással, mozgással töltött kikapcsolódás mindenhol sikert aratott a világban, Budapesten is. Míg a balneoterápia a betegek gyógyítására, a tünetek enyhítésére törekszik, a wellness és a fitness a megelőzés eszköze, az egészségesek lehetősége, hogy megőrizzék sokáig erőnlétüket. A fővárosban a szállodákon és gyógyfürdőkön kívül is több strandon, uszodában, fürdőben várják fitness és wellness szolgáltatásokkal a vendégeket, de arra is van lehetőség, hogy csak úszkáljon, napozzon, akinek ehhez van kedve.

0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése